Praktisk information

Åbningstider

Skoledage:

Morgenmodul

Eftermiddag 

06.15 – 08.00

13.00 – 17.00 (fredag til kl 16.30)

Skolefridage

08.00 – 17.00 (fredag til kl. 16.30)

06.15 – hvis man er tilmeldt morgenmodul

Vi har åben for tilmeldte børn i vinterferien (uge 7) samt efterårsferien (uge 42). Børnene skal møde senest kl. 9.30 disse dage. Vi tilstræber os at følge sommerferieplanen for de kommunale børnehaver, af hensyn til familier med små søskende.

Se ferieplan her 

Fremmødekontrol

Hver dag, når børnene kommer, krydses de ind. Vi skal derfor informeres, hvis børnene holder fri, eller har legeaftaler og måske går med andre børn eller forældre hjem. Hvis børnene tager med andre hjem og leger, skal det af hensyn til andre børn og voksne aftales på forhånd hjemmefra. Af hensyn til planlægning af dagens program, skal børnene møde senest kl. 9.00, hvis andet ikke er meddelt. 

Ind- og udmeldelse

Indmeldelse kan ske fra dag til dag. Hent indmeldelsesblanket her (pdf).

Udmeldelse kan ske med en måneds varsel fra den første i måneden. Hent udmeldelsesblanket her (pdf).

Måltider og snacks

Vores holdning til sundhed er, at de enkelte forældre fint har styr på, hvad der skal med i børnenes madpakker.

Skiftetøj

HUSK, at jeres børn skal have tøj til al slags vejr. Børnene har hver en garderobeplads, hvor skiftetøj, gummistøvler og indesko skal anbringes. Der vil altid være adgang i skoletiden til garderoben i Regnbuen, hvis behovet for regntøj/ekstra tøj opstår. OBS: Der skal være navn i tøjet, og garderobekassen bedes tjekket jævnligt. 

Lektiecafé

Vi tilbyder børnene at deltage i lektiecafé fra mandag til torsdag fra kl. 13.15 – 14.00, undtagen når der er tur eller andre arrangementer i huset (se yderlig info på Intra).

Fødselsdage

Fødselsdage afholdes samlet to gange om måneden. Én gang for drengene og én gang for pigerne. Fødselsdagsbørnene bestemmer i fællesskab menu og lege. Forældrene betaler 200 kr. for alle 4 år, og bliver opkrævet når barnet starter i Mini-SFO.) I Mini-SFO’en afholder vi én fælles fødselsdag for drenge og piger i hver måned. 

Koloni

Vi tager hver sommer på koloni med 0. til 3. klasse. Det er en rigtig dejlig oplevelse, hvor sammenhængende dage giver tid og plads til fordybelse, leg og aktiviteter. Kolonien varer i 3 dage (2 overnatninger) og ligger som regel, i den første uge af skolens sommerferie. Der vil ikke være noget andet tilbud end koloni for disse årgange. Mini-SFO børn kan ikke deltage i kolonien. De forkæles i stedet for ”hjemme” i “Regnbuen”. 

NB! Kolonien er desværre aflyst for sommeren 2023.

Busture

Vi tager så vidt muligt mindst en gang om måneden på bustur. Hvis børnene ikke skal deltage, vil vi gerne have besked og skal da være afhentet senest kl. 13. Vi kan ikke påtage os at sende børn til bus, musikskole, lektiecafé, fodbold osv. på dage, hvor vi er ude af huset. Værkstederne er ligeledes lukket i disse dage.

Arrangementer

Vi afholder forskellige arrangementer med og uden forældre f.eks. forældrecafé (i perioden 1. august – 1. marts), sommerfest, fælles arbejdsdag (hvis det er aktuelt), ”juledisco” (uden forældre) samt fernisering i foråret. 

Værksteder og aktiviteter

“Regnbuen” og “Solstrålen” har fælles samt egne værksteder. Månedskalenderen for disse kan ses på intra og er frivillige for børnene. I værkstederne vægter vi motion, motorik, hygge og kreativitet højt.

Vores mål er at give børnene nogle dejlige og positive timer med forskellige aktiviteter og tilbud, afhængig af hvad børnene og de voksne kan og brænder for.

Værkstederne kan bl.a. være:

  • Filtning
  • Bagning
  • Snitning
  • Syning, tegning og maleri
  • Smykkefremstilling
  • Leg/boldspil ude og inde
  • Udedag med bål
  • Spille spil
  • Ture til grønne områder 

Kontakt os