Skolebus

Skolen har sin egen bus, og klasseundervisningen suppleres ofte med en tur til f.eks. skov eller strand, besøg på virksomheder, museer, teater eller måske til en lokal landmand eller plantage. Bussen sørger også for transporten til Svømmehallen, hvor 4. og 5. klasse har svømme-undervisning en gang ugentligt. 

Morgenkørsel

Vores bus opsamler de af skolens elever, der har brug for transport om morgenen. Morgenkørsel kræver tilmelding.

Opsamlingsrute og ca. tider:

  • Hasmark kl. 6.50
  • Jørgensø kl. 6.55
  • Bårdesø kl. 7.00
  • Krogsbølle kl 7.05
  • Nr. Nærå kl 7.12
  • Nr. Højrup kl. 7.20
  • Skamby kl. 7.28
  • Uggerslev kl. 7.34
  • Hjadstrup kl. 7.40
  • Banepladsen, Otterup kl. 7.45

OBS! Ved sygdom skal der sendes en sms til Michael på tlf. 21 48 54 18 senest kl. 6.45 samme morgen – eller der ringes til skolens SFO på tlf. 63 82 11 66. 

Skolekort

Skolekortet er et periodekort med rabat, som gælder for transporten mellem skolen og dit hjem.

Med et almindelig skolekort kan du bruge Skolekortet på strækningen mellem skole og hjem mellem kl. 06.00 og 18.00 på skoledage.

Du kan få et Skolekort, hvis du er berettiget til kørsel. Det er os eller kommunen, som vurderer, om du er berettiget til kørsel. Vi bestiller kortet hos FynBus.

Kontakt skolens kontor for at høre nærmere.

Læs mere om Skolekortet:

Fynbus.dk/skolekort